Как се справяте с мухъла вкъщи?

Дискусия в 'Обзавеждане, дом и градина' започната от Puffy, 25/7/14.

1. Puffy

Puffy Нов потребител

Здравейте форумци,
    от известно време вкъщи се появи мухъл и какво ли не пробвахме за да го премахнем, но ефекта беше нулев и направо вече се чудим какво да правим. То не беше миене с белина, с разни препарати против мухъл. Да ефект имаше, но уви за максимум месец-два, след което отново същата жалка картинка.

Лошото в случая е, че не мухлясват само стените, а и някой от мебелите.

Днес потърсих малко повече по темата и като гледам много хвалят някакъв химикал, който се нанася преди бгоята - водно течно стъкло, май се казваше.

Някой пробвал ли го е да даде малко повече информация за него, че май е оскъдна тази в Интернет.

Благодаря предварително за отговорите.

2. Google AdSense Реклама

за да скриеш рекламите.
  3. Андон Иванов

Андон Иванов Администратор От екипа на bebefon.bg

Здрасти и добре дошла в форума @Puffy.

Ние също имаме подобен проблем и аз доста съм чел по темата. Оказва се, че мухъла е една от най-упоритите неща и много трудно се премахва (да не кажа, че почти е невъзможно). Накратко, той се развива най-вече на влажни и тъмни места, затова и предимно се образува в мазета или апартаменти, където има влага в стените (например от наводнение).

От това, което съм изчел по темата, всички казват, че ефикасен вариант за премахването му се състои горе-долу в следните стъпки:
    • Изчистване добре на мухъла от стените;
    • Намазване с този грунд за който говориш - водно течно стъкло или с латекс с добавка против мухъл, но първото има повече положителни отзиви;
    • Да се постараеш от тук на сетне да се проветрява възможно най-често стаята. Така влажният и застоял въздух се заменя с нов и свеж, а това прави средата не толкова благоприятна за развитието на мухъл.
    Това всъщност и планирам да направим съвсем скоро, когато правим ремонт в апаратамента и ще се възползвам. И аз бих се зарадвал, ако някой може да даде повечко информация за този грунд. Какво представлява точно, къде можем да си купим водно течно стъкло и най-важното как точно се нанася?

Както вече казах, имаме същият проблем и искрено ти съчувствам и знам какво е. Понеже и мен ме вълнува темата се записвам да я следя. ;)

4. deni

deni Активен потребител

Доколкото съм чувала е доста дразнещ препарат и задължително трябва да се използва предпазно облекло.

Задължително е при употреба да се пазят: кожата (с предпазно облекло), ръцете (с ръкавици), лицето (с маска за лице), очите (с предпазващи очила). Водно течно стъкло е течно и е прозрачно до млечно на цвят.

Преди да се нанесе върху повърхността трябва да се отстранят петната от мухъл, плесен и ако има остатъци от тапети, стиропор, гипсокартон и други.

Водно течно стъкло трябва да се нанесе преди обработката на повърхността.

То може да се нанесе с помощта на специален уред (за пръскане) или с бояджийска четка. Съхне от около 3 до 12 часа (влияние може да окаже влажността на въздуха, както и вида на повърхността, по която се нанася). Ако повърхността ще се обработва отново, то трябва да се изчака около 24 часа. Водното течно стъкло трябва да се съхранява затворено, без да замръзва.

Ние също имаме доста мухъл и досега не сме го ползвали в къщи, но обмисляме и този вариант. :)

Последно редактирана: 20/8/14
  5. Kiril

Kiril Активен потребител

Първо трябва да се установи източника или причината за влагата и да се предотврати, ако е възможно и след това да се борите с нея. Каквото и да сложите/направите влагата пак ще избие след време, няма начин да я спрете. Възможна причина е подмяна на старата дограма с PVC или алуминиева такава или вътрешна/външна изолация , прекъсващи достъпът на външен въздух с което се прекъсва и естествената вентилация, подсигурена от смукателните отвори в санитарните помещения – тоалетни, бани и кухни. Има недостиг на входящ въздух за осъществяването на естествен коминен ефект в апартамента/жилището и това води до конденз по стъклата, обща повишена влага в жилищните площи и съответно мухъл/гъбички и прочее.

Андон Иванов харесва това.
  6. Андон Иванов

Ами като цяло няма течове от тръбите. Като причина за мухала предполагаме, че е от дрехите, които сушихме през зимата на сушилник вкъщи и липсата на възможност зимно време да проветряваме.

Доколкото четох, вариантите не са кой знае какви и като най-ефикасен метод всички казват, че е добре да се измисли вариант за често проветряване на посещенията с мухъл. Понеже скоро ще правим ремонт реших варианта да грундирам стените с водно/течно стъкло (много хора го препоръчаха, като ефикасен метод за борба с изникването на мухъл отново, един вид запечатвал стената) и по някакъв начин да се измисли намаляване на влажността в стаите.

Обмислям варианта да ползвам комина и да сложа вентилатор, един вид като отдушник и проветряване, но познат ми каза, че може би не е най-добрият вариант, понеже ние се отопляваме с климатик и това ще пречи на ефективната работа на климатика. Колко е вярно не знам, но ми се струва, че има някаква логика в думите му, понеже топлият въздух е по-лек и ще се издига и съответно ще излиза през отдушника, а ще влиза студен въздух и съответно климатика няма да може да смогва да отоплява, което не е особено желан ефект.

Мислих за онези джаджи дето обират влагата, но доколкото четох не са особено ефективни при наистина висока влажност, а тези които са наистина ефикасни са си цифра, която на този етап семейството ми няма възможност да си позволи.

Понеже скоро ще подменяме и дограмата съм още по-притеснен, че ще се получава конденз и ще стане по-лошо...,но ще видим и ще мислим варианти.

Някой да има други идеи за борба с мухала? :worried:

Kiril харесва това.
  7. Kiril

Kiril Активен потребител

Не само от прането ами и в съчетание с къпане, миене на чини, чистене, поливане на цветя е напълно възможно да се появи сериозен проблем с влагата. Не съм специалист и не съм запознат с това "течно стъкло" , но не мисля, че при условия на влага в дома и възникване на мухъл е добре да се запечатват стените. Напротив добре е да има възможност стените да дишат или както казват майсторите да се осигури паропропускливост - http://toploizolatcii.dir.bg/_wm/catalog/item.php?did=158358&df=14&dflid=3 Преди две години си сменях дограмата и изолирах стените на една малка спалня и избрах точно материали, които са паропропускливи - като минералната вата/каменна вата (паропропускливостта на повечето материали в строителството - http://www.sweethomeeu.com/paropropusklivost-koefitsient) И до ден днешен нямам проблем с конденз дори и при рядко проветряване на стаята зимно време - но и в стаята няма особено големи източници на влага както се подразбира от това ,че само спим там :). Та ако се избере дограма с вентилираща система и се направи подобна изолация не би трябвало да има проблем. Главното решение като цяло за справяне с влагата е добрата вентилация на помещенията - осигуряване на достатъчен приток на свеж въздух и извеждането на замърсения вече въздух - може да сложиш вентилатори на комините и банята, които да са безшумни и да работят на някакви интервали или при светкване на лампата поне - да е свързан с ключа за осветление. Остава проблема какъв е притока на свеж въздух и как се осигурява най-вече през зимата, защото определено проветряването за 10-15 минути няколко пъти дневно не върши работа. Ако някой може да дъде и други съвети нека не се скъпи :)

8. Андон Иванов

@Kiril, склонен съм да се съглася с теб. В интерес на истината имам едно подозрение, че причината за мухала донякъде е от мазилката, понеже почна да се появява след като замазахме с латекс, който май е точно такъв, който запечатва, но не съм много сигурен все пак и аз не съм професионалист и при избора на латекс въобще не гледах какъв е, а просто го харесахме като цвят, но по-късно забелязах, че съществува и латекс с такива възможности. Преди това никога не е имало мухал, въпреки, че се е случвало отново да сушим дрехи вкъщи, понеже по-бързо съхнат...

Може би ще взема да преосмисля варианта за течно стъкло и ще търся други варианти.

Ще се радвам ако и някой друг сподели мнение и опит, а ако има някой и идея дали ако сложа на комина вентилатор, дали ще има проблем с отоплението през зимата с климатик, ще съм радостен да чуя професионално мнение ;)

9. deni

deni Активен потребител

Доста мои приятелки споделят, че са изключително доволни от Savo. Това е препарат, който премахва мухъл и гъбички. В същото време избелва стените, дезинфекцира и стават като нови. Ползвала съм други препарати за мухъл, които измиват латекса, докато Savo само го почиства без да го измива.

10. ivafileva

ivafileva Добре познат потребител

Използвам различни препарати, с които успявам да премахна мухала,но за съжаление след няколко месеца отново се появява.

11. Kiril

Kiril Активен потребител

Явно
    Явно има проблем с влагата и циркулацията на въздуха в това помещение.

12. deni

deni Активен потребител

И при нас е същото, особено сега след тези дъждове като, че все-повече излиза.

13. elkamanolova

elkamanolova Добре познат потребител

Щом не става с препарати, най-добре е да си купиш хубав и качествен вентилатор. Може да разгледаш в Гауди Ди Ес, който се намира на ул. "Ралевица 94" в София, сигурно го знаеш. Там има доста мощни вентилатори. Доколкото разбрах от 25.11 до 27.11 ще има Black Friday, така че може да се възползваш от намаленията :) .

14. ivafileva

ivafileva Добре познат потребител

Благодаря ви за препоръките! Не ми остава нищо друго, така че ще пробвам с нов вентилатор.

Сподели страницата