Какъв тип отопление зимно време

Дискусия в 'Обзавеждане, дом и градина' започната от Kiril, 25/8/14.

1. Kiril

Kiril Активен потребител

Няма определена причина, препоръчаха ми го, сравних го набързо с останалите(цена/качество) и затова го избрах. Доколкото разбрах българските бойлери като цяло са ок, важното е да има въможност за сервиз и резервни части, когато се наложи :) . Точно на Теси сервиза е наблизо до мястото където живея в Пловдив, недай си боже. До сега съм карал с бойлер чиято марка за първи път чух - Alaska 80л. и за 7 г. единственото, което е сменяно/ремонтирано е терморегулатора - 18лв.

Иначе както всяко нещо си има и плюсове и минуси при мен най-вече натежава близкия сервиз и доверие в хората, които ги поддържат, а дано и да не се налага :)

Андон Иванов харесва това.
  2. Google AdSense Реклама

за да скриеш рекламите.
  3. Андон Иванов

Андон Иванов Администратор От екипа на bebefon.bg

Както казах, нямам лични наблюдения, а съдя по мненията, така, че може и да не са верни... като го поползваш малко ще видим дали е бил добър избора. :)

4. Kiril

Kiril Активен потребител

Да ти кажа за Дипломат също съм чувал добри неща, че са по-добър избор спрямо Теси като по-качествени и т.н. ама ще видим каквото такова :) Лошото е, че сега се отвори и ремонт на банята покрай тоя бойлер пуст, ама това в друга тема хехе.

5. Андон Иванов

Нищо де... то е малко въпрос и на късмет. Аз от бойлера ни съм много доволен, но наскоро изгоря нагревателя и се наложи да дойде човека който ги сервизира и да го смени... та смени го и точно след 30 дни изгоря пак и го извикахме отново... За сега да чукна на дърво от тогава не е имало проблем.

То всъщност и това за нашият регион май е нормално, че водата ни е много кофти, но и като цяло мисля, че тези части да издумкат си е в границите на нормалното като се експлоатира честичко. Важното е да не протече самият балон или пък някакъв по-сериозен проблем.

Kiril харесва това.
  6. Kiril

Kiril Активен потребител

Бойлера е монтиран и за сега се държи чудесно :) Май май обаче останалите неща ще останат за догодина, то от камина за отопление накрая стана банята първа :rofl:

7. Андон Иванов

То май винаги човек като си прави едни планове в последствие се получава съвсем друго :)

И ние тоя месец с майстори се занимавахме. Нямаш си и на представа колко трудно се намират добри майстори в малък град, които да са свободни и да не дерат кожи :D

8. nanko

nanko Нов потребител

Климатик e добре, но тези които с свикнали на дърва, ще останат много разочаровани. Климатика далеч не може да развие тези температури, а хората са свикнали печката да тлее, не им е приятно когато тука вятър, дори и топъл. Аз все още карам на принципа, зима – време за лицави опори и клякания така се топля, като одъртея още малко ще мисля повече за отопление, по-добро отопление от телесната температура, няма, но за жалост, малко хора могат да разберат какво е това. За семейства обаче не става

9. Андон Иванов

Определено няма как да сравняваме топлината от климатик с тази от печка на дърва и въглища или пък камина с водна риза, но да се надяваме на телесната си температура е меко казано щура идея. :)

Иначе и за семейства става... ама топленето става взаимно под завивките... Вярвам, че доста млади семейства го практикуват и този метод на отопление при по-студените зими. :bigsmile:

10. Mamasita

Mamasita Потребител

Ние се отопляме с котел на пелети - страхотно е. Управлява се с дистанционно, боклука, който почистваш е все едно чистиш пепелник.Ако ти е голям бункера можеш да го зареждаш и 2 пъти в седмицата. Хубавото е, че ти му задаваш каква температура желаеш в помещението, където е дистанционното, така няма излишен разход на енергия. Нашето е вече на 4 години и не сме имали никакви проблеми. Знам, че по-новите вече могат да се управляват и онлайн.

11. Стоян Стоянов

Стоян Стоянов Нов потребител

Прочетох всичко до тук и бих искал да споделите колко гори средно на ден Ravelli
    с водна риза HR100 - 14kW. Бих искал да споделя с вас че вече имам изградена система за локално парно ( радиатори, бойлер с водна риза и всичко друго) но камината ми е обикновена на дърва и хамалогията е много а да не говорим че съм на 4 етаж и нямаме асансьор :(. та тази равелито ми се струва хубава идея. Но се колебая от разхода месечния на пелети и дали излиза по скъпо от дървата или......... Също топлината в жилището как е в сравнение с преди имам предвид Кирил той е бил на дърва и може да даде реална оценка. Ще се радвам да сподели впечатления и ако има нещо за което трябва да се внимава също. Забравих да спомена че съм в апартамент вътрешен, тухла, южен, сменена дограма мисля че има значение тия работи.

Андон Иванов и Aloma харесват това.
  12. Андон Иванов

Здравей @Стоян Стоянов и добре дошъл в форума.

Надявам се @Kiril да се включи скоро в дискусията, понеже знам, че е доста на ТИ с камините.

Щом си с обикновена камина на дърва, вероятно имаш вече виждане колко ти струва да се отопляваш цял сезон и те интересува най-вече колко би ти струвало да се отопляваш с камина на пелети.

Миналата година баджанака реши да слага и той камина и да отопляват цялата къща с локално парно, та тогава се позаинтересува кое колко струва и дали си заслужава. Първоначално и на него му допадна идеята за камина на пелети, но в край на сметка предвид, че сме в такъв регион(гр. Елхово, област Ямбол), че най-близко може да си вземе пелети от Сливен и факта, че в града цената на дървата все още не са толкова високи, му излизаше по-евтино да си кара на дърва. Та тогава по груби сметки, за да отоплява къщата с пелети му излизаше около 1200-1300 лв./сезон, докато за дърва, мисля, че спомена, че средно му сяда около 700-800 лв./сезон.

Това при положение, че сравняваше с изгорените дърва от предните зими, когато е ползвал обикновени печки тип чудо, отново на дърва. С камината обаче май му гълта малко повече дърва, та вероятно ще се оскъпи малко отоплението му тоя сезон, но ще видим... ще взема да го питам тия дни дали е доволен от избора си.

Та в твоят случай, може би ще е по-удачно наистина да смениш с камина на пелети, особено ако в града ви има от къде да си ги снабдяваш, че ако няма... вероятно ще се оскъпят още повече заради доставка. Иначе доколкото знам са доста икономични и топлят също толкова добре, колкото и обикновените камини на дърва.

Нека пак Кирил да каже. Надявам се и аз да съм ти дал някаква насока с мнението си и да ти помогна за избора.

13. Kiril

Kiril Активен потребител

Да кажа честно трябва да направя доста сложни сметки за сравнение, защото преди камината ми на дърва не беше на водна риза, а и беше с по-ниска отопляема мощност (някъде около 9kW) Като цяло пелетите са по-скъпа суровина от дървото, но напоследък забелязвам, че държат цена докато тази зима дървата ги вдигнаха отново и вече излизат за гр. Пловдив около 80-85лв/м3 - бук/дъб, нацепени готови за горене, докато пелетите са около 360лв. (високо качество клас А), като цените са извън сезона ако се купуват лятото. Този сезон ще е първия и когато свърши ще мога да кажа със сигурност за каква сума съм успял да топля дома. Преди с дърва ми излизаше около 800-900лв. за сезона.
    Въпреки това трябва човек трябва да сметне индивидуално за да се каже колко ще му излезе -

1) Отопляеми площи - колко м2
    2) Колко време (месеци) каква температура поддържа и колко време на ден гори камината.
    3) Не на заден план остава и изолацията - със или без / дограма - дървена, pvc, alu /под - има ли изолация и каква/таван - също дали има изолация колко отдава / прозорци - тип на стъклата и площ /стени - външни вътрешни/

Аз мога да кажа, че стандартно в апартамента поддържаме 25 градуса, като започваме да отопляваме от Септември/Октомври в зависимост от времето, тази година беше по-топла и започнахме от Октомври. През делничните дни камината гори по няколко часа да умерва защото сме на работа, а през почивните дни по цял ден - поне по 12 часа. Камината си има специален режим (подобен както при климатиците) и при постоянна работа поддържа по-ниски нива на горене и хаби по-малко пелети, така ,че не е проблем да се оставя да работи постоянно.
    Обаче със сигурност мога да кажа едно нещо за финал - доволен съм от пелетната каминка защото успяваме лесно да се топлим и да поддържаме нормални температури в дома си. Особено важно когато човек мисли и за деца, когато климатика не е особено добър вариант.

14. Kiril

Kiril Активен потребител

Сега сметнах грубо камината - 14kw HR 100 излиза да харчи средно по 270кг на месец. Което при цена на пелетите 360лв./тон излиза - 97лв./месец. При ниско потребление разхода на пелети е около 200кг или на месец - 72лв.
    В силно отопляеми месеци или такива с голям студ (температури от -10 C ) може да стигне до 300-350кг/месец или 126лв/месец.

За каминката преди давах като ги сметна около 115лв/месец, така че за момента съм доволен. Най-точно ще мога да кажа когато приключи отоплителния сезон, ако все още някой се интересува мога да направя статистика и да я публикувам.

@Стоян Стоянов А относно пелетите - голямо удобство са особено когато нямаш асансьор защото по-лесно се мъкнат от дървата - в торбите запечатани, складираш и готово. Да не забравяме и че по-малко количество пелети се използва за отопление от колкото при дървата, така че и ще ти е необходимо по-малко място за складиране - например тераса, малка стая, килер и т.н. Аз лично преди държах дървата в избата, но съм на първия етаж и не е особено голям проблем. Но сега спокойно си слагам една част на едната по-малка тераска и е много лесно да се изсипят в каминката. Отделно като я заредиш веднъж и за деня може да не я пипаш повече, а при каминката с дърва бях въглещар на всеки час, час и малко :)

15. elkamanolova

elkamanolova Добре познат потребител

Миналата година се отоплявах с камина на дърва, но не бях много доволна. Много дърва изгорихме, а вкъщи не беше много топло. Затова тази зима си купихме два такива конвектора http://konvektori.org/konvektor-adax-economic-vp-1125-ket-elektronen-termostat и сега се отопляваме с тях. За децата също е по-лесно, защото преди с печката беше невъзможно да се справят, а сега с конвектора е много по-лесно и аз съм много по-спокойна,не се притеснявам като са сами вкъщи.

16. Kiril

Kiril Активен потребител

@elkamanolova Искате да кажете, че конвекторите отопляват по-добре от камината, или че са по-удобния вид за отопление ? Аз лично мисля, че конвекторите няма как да постигнат топлината на камината. Да наистина се хабят повече средства когато топлиш повече, но и комфорта е друг.

17. elkamanolova

elkamanolova Добре познат потребител

Oт една страна е много по-удобно с конвектор, а от друга с камината, докато се запали вечера да се затопли, става супер бавно.

18. Kiril

Kiril Активен потребител

Всеки отоплителен уред си носи плюсовете и минусите, не мисля че има база за сравнение. И само за отбелязване - каминките на Равели може да си ги пуснеш от телефона 20-30 мин преди да се прибереш и пак да е топло или си я оставаш да работи на икономичен режим както и при климатиците и винаги ти е топло. Пак казвам зависи кой за какво търси и колко е решил да се охарчи ... :)

19. mikaela

mikaela Добре познат потребител

Други теми, които вероятно биха ви били полезни:
Форум Заглавие Дата
Обзавеждане, дом и градина Какъв сглобяем басейн да си купя? 10/2/15
Обзавеждане, дом и градина Какъв препарат за плочки използвате? 10/2/15

Сподели страницата